Jičín

Valdická brána

Tato 52 metrů vysoká strážná věž se hrdě tyčí v samotném centru města a je dominantou Valdštejnova náměstí. Byla postavena jako součást městského opevnění a zachovala se jediná ze tří bran. Původně měla jen dvě patra, ale po požáru v roce 1589 byla zvýšena o patro třetí s bytem věžníka, vyhlídkovým ochozem a jehlancovou osmibokou střechou. Z věže je nádherný výhled do okolní krajiny. Vidět odtud můžete Zvičiny, Krkonoše, Kozákov, ale i Ještěd. Musíte však nejprve zdolat 156 schodů, které na vyhlídkový ochoz ve výšce 32 metrů vedou. Schody v druhém patře jsou dřevěné a není to nic pro ty, kteří mají strach z výšek. Ti, kteří je zdolají, se však mohou těšit na výhled vskutku královský. Valdická brána neslouží jen jako rozhledna, konají se tu i výstavy, besedy, koncerty či divadelní představení ochotníků ze Závěsného divadla.

Otevírací doba

duben - září denně 9:00 – 17:00

Kontakt:
věžník – Jiří Wilda
tel: 737 345 225
jiriwilda@seznam.cz

Památky na Valdštejnově náměstí

Na náměstí najdete hned tři památkově chráněné objekty – Korunovační studnu, Mariánský sloup a kašnu se sochou Amfitrité. Empírová Korunovační studna se nachází ve středu náměstí a má podobu malého chrámu. Někdy se jí také říká Konvičková, zřejmě podle náznaku dekorativních konviček. Vznikla na počest návštěvy císaře Ferdinanda V. Později byla zazděna a do ní byla postavena skříň pro meteorologickou službu.

Mariánský sloup byl slavnostně posvěcen roku 1702. Má osmiboký základ a podstavec, na kterém stojí čtyři andělé a ve středu se tyčí 6 metrů vysoký sloup, na kterém je socha Panny Marie stojící na zeměkouli. Socha je ohrazena železným plotem a osázena lípami, které značnou část sousoší zastiňují. Empírová socha Amfitrité v kašně je dílem Jana Suchardy z roku 1835.

Rumcajsova ševcovna

Hned pod věží v ulici Pod Koštofránkem je stavení, které patří ševci Rumcajsovi. Ano, i Rumcajs, ještě než se vydal na pohádkovou loupežnickou dráhu, býval obyčejným poctivým řemeslníkem. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle. Rumcajsova ševcovna je vzpomínkou na vynikajícího spisovatele Václava Čtvrtka a skvělého malíře Radka Pilaře, který je autorem těchto pohádkových postaviček. Část ševcovny zdobí jeho ilustrace. Na Den dětí 1. máje se tu již tradičně koná Dvorková slavnost. Se svými ratolestmi si tu můžete hrát, zatančit a ochutnat pravý jičínský štrúdl. Ševcovna a ševcovská dílna nabízí dětem herní aktivity a zábavu i v době konání festivalu Jičín – město pohádky, který se koná každý rok v září.

Otevírací doba:

duben - září
denně 9:00-17:00

Vstupné:

dospělí20 Kč
studenti, důchodci a děti do 3 let
10 Kč

Kontakt:
Pod Koštofránkem 102, 506 01 Jičín
věžník – Jiří Wilda
tel: 737 345 225
jiriwilda@seznam.cz

Víte že…

Víte, že v obci Potštejn nedaleko Hradce Králové možná dodnes čeká na objevení loupežnický poklad? Příběhem o jeho hledání se nechal inspirovat Alois Jirásek a sepsal příznačně pojmenovaný román „Poklad“.