Jičín

Turistika

Jičín a jeho okolí nabízí celoroční sportovní vyžití. Na prvním místě je samozřejmě turistika a cykloturistika. Okolí nabízí velký výběr značených cest. V bezprostředním okolí Jičína se nachází hned 3 zajímavé turistické stezky – Rumcajsova, údolím Plakánek a po stopách války 1866.

Rumcajsova stezka

Ideální procházka určená hlavně pro děti a jejich rodiče, to je Rumcajsova stezka - putování za slavným loupežníkem, jeho ženou Mankou a synem Cipískem. V Městském informačním centru mají k dispozici informace k této naučné stezce.

Putování plné dobrodružství začíná v Mladějově (dostanete se tam vlakem či autobusem) a odtud pokračujete směrem Loveč a skalní hrádek Pařez, kolem Prachovských skal, na vyhlídku Přivýšina, zříceninu Brada, Kbelnici (hospoda u Rumcajse), kolem rybníka Kníže až do Jičína. Během cesty na vás čekají různé záludné úkoly. Pokud na ně najdete správné odpovědi, získáte v informačním centru pamětní list. Celá trasa je dlouhá 15 km. Pro ty nejmenší je připraven Cipískův okruh. Zkrácený okruh je dlouhý 3 km.

Naučná stezka Plakánek

Údolí Plakánek leží západně od Sobotky na jižním okraji CHKO Český ráj. Jeho název je odvozen od rodiny Plakánků, která tu pálila dřevěné uhlí. Má celkem 11 zastavení a tři možné výchozí body – Libošovice, Humprecht a Kost. Trasa o délce 10,5 km provede návštěvníka soboteckou částí Českého ráje. Prochází zajímavými místy bývalého kosteckého panství. Nejvyšším bodem Sobotecké kotliny je lovecký zámeček Humprecht. Odtud vede stezka po obnovené poutní cestě do zachovalé vesnice Nepřívěc. Směrem na hrad Kost vede údolím říčky Klenice až ke studánce Roubenka, o které ve svém díle psal i slavný básník Fráňa Šrámek.

Stezka pokračuje kolem bývalých pískovcových lomů až do vesnice Vesec. V Plakánku je i několik pískovcových lomů, kde se lámal kámen na stavbu hradu Kost i soboteckého kostela. Podrobnějšího průvodce v dětské i odborné verzi je možné zakoupit v Městském informačním centru v Sobotce a na hradu Kost.

Po stopách války 1866

U Jičína se odehrála jedna z největších bitev prusko-rakouské války. Stalo se tak v den Petropavlovského svátku 29. června 1866. Na bojišti zůstalo přes šest tisíc raněných a padlých mužů, které dodnes připomínají pomníky na Letné, v Ossariu u Kbelnice a na místech bojů v Dolní a Horním Libochově, Ohavči, Ohařících, na Prachově, pod vrchem Brada, v Podlůší, Jinonicích Zámezí, Dílcích, Železnice a okolí. Nejkrásnějším památníkem je Ossarium. Tento hřbitov padlých vojáků má obdélníkový tvar a je obehnán živým plotem. Přímo uprostřed něj se nachází secesní budova Ossaria. Kolem nejvýznamnějších památníků vede naučná stezka – okruh, který začíná u korunovační kašny na náměstí v Jičíně a končí u zahrádkářské osady Žabínek za rybníkem Kníže. Cestou naleznete celkem 24 informačních tabulí. Popis stezky a mapku získáte v Městském informačním centru na náměstí v jičínském zámku.

Bližší informace podá Městské informační centrum JIČÍN

adresa: Valdštejnovo nám., 506 01 Jičín
telefon/fax: +420 433 243 90
e-mail: mic@evrodata.cz

Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách nabízí celkem sedm sjezdovek s rozdílnou náročností, kde si dobře zalyžují profíci, děti, plavci na duších i další alternativci?