Jičín

Hrad Trosky

Krajině Českého ráje dominuje zřícenina hradu Trosky. Jeho charakteristický tvar poutá pozornost kolemjdoucích již z dálky. Hrad má jedinečnou polohu a krásný výhled do okolí. Leží na dvou čedičových sloupech a byl vybudovaný v letech 1380-90 Čeňkem z Vartenberka. Dvě skály byly využity jako hradní věže. Ta vyšší se jmenuje Panna a měří 59 m. Druhá je Baba a měří 49 m. V 15. století se hrad stal na několik let sídlem loupeživých rytířů. Za třicetileté války byl obsazen Švédy, vyhořel a následně zpustl. V dobách romantismu byl velkou inspirací básníků i malířů. Jádro hradu tvořil palác a nádvoří s hospodářskými staveními. Od roku 1998 jsou Trosky přírodní památkou.

Otevřeno

Duben a říjen
soboty, neděle a svátky9:00 - 16:00
Květen – srpen
denně kromě pondělí9:00 - 17:30
Září
denně kromě pondělí
9:00 - 16:00

Vstupné

plné60,- Kč
snížené*40,- Kč
rodinné**
160,- Kč
děti do 6 letzdarma
psi20,- Kč

* Senioři na 65 let, děti 6-15 let, studenti 15-26 let (s platným studentským průkazem), držitelé průkazů ZTP a ZTP/P

** dva dospělí + 2 až 3 děti do 15 let

Doprava:

Autem:

Z Jičína po silnici E442 je to 17 km. Z Prahy je na Trosky nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kilometru ve směru na Trutnov a Rovensko pod Troskami. Dále pokračujete po E442 do Obce Borek, kde musíte zahnout doleva na Tachov (3km) – v Tachově je již odbočka přímo ke zřícenině. Hlídané parkoviště je přímo pod hradem, pěšky vám zbude ujít zhruba 250 metrů do mírného kopečka.

Míříte-li na Kost, je nutné jet do vesnice Mladejov, jedete-li na Trosky, parkoviště je pod hradem

Vlakem:

Železniční stanice Borek, odtud asi 3 km po modré značce

Autobusem:

Autobusová zastávka je asi 350 m od hradu. Další autobusová zastávka je v Tachově. Jedete-li z Jičína, je nutné přestupovat. Spojení z Prahy trvá zhruba dvě a půl hodiny, s přestupem v Turnově.

Pěšky:

Fyzicky náročný je výlet z Trosek na Kost. Zabere Vám celý den.

zdroj supermapy.cz

Víte že…

Víte, že na rozmanité lyžování jsou Jizerské hory jako stvořené? Špičák, Berdřichov i Severák leží nedaleko od sebe a poskytují rozdílnou náročnost sjezdovek. Jízdenky zakoupené v jednom středisku jsou platné i v obou dalších.